Eğitim sistemi öğrencileri yakından ilgilendiren bir durumdur. Özellikle sınava girecek öğrenciler değişen bir eğitim sisteminin getirilerinden direkt ya da dolaylı olarak etkilendikleri için her değişimi incelemekte ve takip etmektedirler. Bu durum ise onları genellikle olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Kendini yenilemeyen ve güncellemeyen bir eğitim sistemi asla düşünülemez. Hayattaki her şeyin saniyeler içinde bile değişime uğradığı bir sistem içerisinde olduğumuzdan elbette eğitim ve eğitim sistemi de değişecektir. Fakat eğitim sistemindeki değişiklikler öğrencinin yaşından tutun gireceği sınava kadar etkilediği için değişikliklerin öncesinde tüm getiriler ön görülmeli ve bunlara dair önlemler alınmalıdır. Bir eğitim sistemi tüm toplumu memnun edemez belki ama toplumun genelinin memnuniyetini de sağlamalıdır.

 Öğrencinin yaşındaki değişiklik

            Önceki sistemde çocuklar yaşlarına göre okula başlarken 4+4+4 eğitim sistemiyle bu hesaplama ay olarak yapılmaktadır. Bu da birçok velinin kafasının karışmasına sebep olmaktadır. Hatta bu hesaplamaları birçok veli internet üzerinden yapmaktadır. Değişiklik olduğu gibi farklı aylarda farklı zorunluluklar olduğundan veliler durumu kavramakta zorluk çekmektedirler.

 Sınav sistemleri

            Sınav sistemindeki değişiklikler birçok veli ve öğrencinin korkulu rüyasıdır. Sınav sistemindeki değişiklikler okulları, öğretmenleri, öğrencileri, velileri ve hatta özellikle de yayın evlerini de ilgilendiren çok önemli bir durumdur. Tabi ki sınavların ikiye ayrılması, tarihin değişmesi veya sınavın yazılı ya da test olması başarıdaki en önemli faktörler arasındadır. Fakat unutulmamalıdır ki sistem ne olursa olsun bir öğrencini düzenli bir çalışma sistemine sahip olması gerekmektedir. Yani sistem bir öğrenciye farklı diğer öğrenciye farklı işlemediği için değişen sistemi takip etmekle beraber olumsuz bir şekilde etkilenmemek gereklidir.

             Bu konuda eğitmenlerin ve öğretmenlerin tutumu net olduğu takdirde öğrenci başarısızlığına bir kılıf uyduramadığı için çalışmak durumunda kalacaktır. Başarılı bir öğrenci ise bu değişikliklere üzülse bile çalışma tarzından ödün vermeyip en baştan en son an kadar düzenli bir şekilde çalışmasına devam edecektir. Yani özetle, eğitim sistemindeki değişiklik kafa karışıklığına sebep olsa bile herkes eşit olarak değerlendirildiği için sistemden olumsuz etkilenmemek velilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin elindedir. Olumsuz etkilenilen durumlarda ise yazılan yorumlar ve tepkiler üzerine değişikliklerde her zaman düzenlemeler yapılmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.