Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu

- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:- "Türkiye olarak Afrika ülkeleriyle olan ekonomik münasebetimizde ortak çıkar, ortak fayda ve kazan kazan ilkelerini her zaman ön planda tutuyoruz"- "İkili ticaret ve yatırım ilişkilerimizin önümüzdeki süreçte çok daha ileri noktalara taşınacağını değerlendiriyoruz. Bunun için Afrika ülkelerinden dostlarımızla ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz"- "Önümüzdeki süreçte yepyeni ortaklıklar kurabilir, karşılıklı fayda temelinde pek çok ekonomik fırsatı birlikte değerlendirebiliriz"

EKONOMİ 08.10.2020, 16:22
2
Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu

ANKARA (AA) - Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye olarak Afrika ülkeleriyle ekonomik münasebette her zaman ortak çıkar, ortak fayda ve kazan kazan ilkelerini ön planda tuttuklarını belirterek, "İkili ticaret ve yatırım ilişkilerimizin önümüzdeki süreçte çok daha ileri noktalara taşınacağını değerlendiriyoruz." dedi.

Bakan Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen "Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu"nun açılışında konuştu.

Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine verdikleri önem doğrultusunda 2016 yılından bu yana düzenledikleri Ekonomi ve İş Forumlarının üçüncüsünü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi tedbirleri çerçevesinde bu sene online gerçekleştirdiklerini ifade eden Pekcan, tüm dünyanın yakın tarihin en zorlu süreçlerinden biriyle karşı karşıya kaldığı böylesine bir zamanda uluslararası ekonomik iş birliği hakkında istişare etmenin, ülkeler arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini değerlendirmenin oldukça anlamlı ve faydalı olacağını değerlendirdiklerini söyledi.

Pekcan, bu çerçevede düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda ağırlıklı olarak Kovid-19 sonrası dönemde iş ve yatırım ortamını ele alacaklarına işaret ederek, "Türkiye-Afrika: Pandemi Sonrası Dünyada Güçlü Ortaklar" ana temasıyla gerçekleştirecekleri Bakanlar Toplantısı vesilesiyle de birçok konuyu etraflıca ele alma şanslarının olacağını ifade etti.

Gerek resmi düzeyde gerekse özel sektörden bu etkinliğe çok sayıda uluslararası katılımın olduğunu memnuniyetle gördüklerini dile getiren Pekcan, "An itibarıyla 46'sı Afrika'dan olmak üzere 81 ülkeden 2 bin 500 iş insanımız bu etkinliğimize katılım sağlamakta. Ayrıca 26 Afrika ülkesinden 22 bakan, 4 bakan yardımcısı, 2 ülkeden de üst düzey bürokrat, 5 bölgesel kuruluş temsilcisi katılmakta. Panellerimizde de 50'ye yakın konuşmacımız yer almaktadır." dedi.

- Kazan kazan ilkesi

Pekcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz konusu iş forumuna katılmasının Türkiye-Afrika ilişkilerine verdiği önemin bir göstergesi olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Türkiye olarak bugüne kadar, küresel ticaret sisteminin hakkaniyetli biçimde, çok-taraflılık anlayışı içinde ve kurallara dayalı olarak serbest ve adil rekabet çerçevesinde gelişmesinin her platformda savunucusu olduk, olmaya da devam edeceğiz. Türkiye, her daim kendi ticari hak ve menfaatlerini gözetmenin yanında en az gelişmiş ülkelerin ve diğer gelişmekte olan ülkelerin haklarının da savunuculuğunu yapmıştır. Gerek Dünya Ticaret Örgütü nezdinde, gerekse G-20, gerek Birleşmiş Milletler nezdinde ve diğer çok taraflı uluslararası platformlarda Türkiye'nin duruşu ve pozisyonu hep böyle olmuştur. Küresel ticaretin yapıcı ve hakkaniyetli bir biçimde tüm ülkelerin ihtiyaçlarını gözeterek geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Türkiye olarak Afrika ülkeleriyle ekonomik münasebetimizde ortak çıkar, ortak fayda ve kazan kazan ilkelerini her zaman ön planda tutuyoruz. Afrika ülkeleriyle ticaretimizi yalnızca bir mal alım-satım ilişkisi olarak görmüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ticareti, kıta genelindeki Türk yatırımlarını ve Türk şirketlerince Afrika'da gerçekleştirilen müteahhitlik projelerini bir bütün olarak ele alarak tüm bunların Afrika'daki dost ve kardeş ülke ekonomilerine olan katkılarını önemsiyoruz. Ticaret ve yatırım ilişkilerimizin Afrika'daki dost ülkelerin ekonomik gelişim ve kalkınma sürecine katkı sağlaması ve ilişkilerimizin sürdürülebilir bir şekilde gelişmesi bizim için büyük bir önceliktir."

- Afrika kıtasında Türk yatırımları 6 milyar dolara ulaştı

Bakan Pekcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vizyonuyla Afrika ülkeleriyle ekonomik ilişkilerin bir rekabet ilişkisi değil, tam anlamıyla ekonomik iş birliği olduğunu belirterek, Afrika ile ticaret hacminin geçen sene yüzde 7 artışla 26,2 milyar dolar seviyesine ulaştığına dikkati çekti.

Bu yıl küresel ticaretteki yavaşlamaya rağmen 9 ay itibarıyla 18,2 milyar dolarlık ticaret hacmini yakaladıklarını ifade eden Pekcan, 2001 yılında Afrika'nın ithalatında Türkiye'nin payı yüzde 1 seviyesindeyken bugün bu oranın yüzde 3'e çıktığını, kıtadaki Türk yatırımlarının da 6 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Pekcan, dünyanın her yerinde başarılı ve prestijli projeler gerçekleştiren müteahhitlerin bugüne kadar Afrika kıtasında Türk Eximbank'ın da destekleriyle toplam 70 milyar dolar değerinde 1500'e yakın projeyi başarıyla tamamladığına dikkati çekerek, "Şu an itibarıyla kıtada 42 ülkede büyükelçiliğimiz, 26 ülkede ticaret temsilciliğimiz bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle ticaret temsilciliklerimizin tamamında atamaların yapılmış olduğunu belirtmekten memnuniyet duyuyorum. Ayrıca Afrika ülkeleriyle mevcut İş Konseyi sayımızı da 45'e ulaştırdık. Tüm bu olanakların da desteğiyle ikili ticaret ve yatırım ilişkilerimizin önümüzdeki süreçte çok daha ileri noktalara taşınacağını değerlendiriyoruz. Bunun için Afrika ülkelerinden dostlarımızla ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

- Ekonomik fırsatlar ele alınacak

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda, Bakanlar Konferansı'nın yanında çeşitli kuruluşlardan ve özel sektörden temsilcilerin katılımıyla, ülkeler arasında yeni ekonomik fırsatların konuşulacağı pek çok önemli oturumun yapılacağını söyleyen Pekcan, şunları kaydetti:

"Pandeminin yarattığı zorluklar ve pandemi sonrası fırsatları değerlendirirken pek çok başlıkta istişareler sağlanacak. Sağlık alanındaki iş birliğini ticaret ve yatırım boyutlarıyla ele alacağımız bir platformu çalışacağız. Ayrıca, e-ticaret konusu gibi güncel ve önemli konuları görüşeceğiz. Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Anlaşması'nın ilişkilerimize olası yansımalarını değerlendireceğiz. Ayrıca kadın girişimciliği gibi önemli konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatını değerlendireceğiz. Afrika'da tarım alanında nasıl iş birliği yapabiliriz bu konuları da ele alacağız. Tüm başlıklarda oldukça verimli sonuçlar çıkaracağımızı ümit ediyoruz."

Pekcan, geçen sene korumacılık önlemlerinin etkisi altında pek çok ülkenin ihracat kayıpları yaşadığına ve küresel ölçekte toplam ihracatın yüzde 2,8 azaldığına işaret ederek, "Türkiye, dinamizmine yaraşır bir şekilde ihracatını artıran ilk 50 ülke arasında 6. sırada yerini almıştır. Korumacılık önlemlerine rağmen dış ticarette geçtiğimiz sene gösterdiğimiz direncin ve dinamizmi bu sene, olumsuz pandemi şartlarına rağmen aynen sergilemeye devam ediyoruz." dedi.

- "Neden Türkiye" sorusu

Pek çok ihracat pazarında ciddi daralmaya rağmen 9 ay itibarıyla ihracatın 118,4 milyar dolar seviyesine ulaştığını hatırlatan Pekcan, şu ifadeleri kullandı:

"OECD'nin son raporunda da görüldüğü üzere, Türkiye 2020 yılında OECD ülkeleri arasında Çin ve Güney Kore'nin ardından en az ekonomik küçülme hissedecek ülke pozisyonundadır. Tüm bu değerler ve pek çok öncü gösterge, Türkiye'nin pandemi sonrasında en hızlı toparlanmayı yaşayacak ülkelerden birisi olacağına işaret etmektedir. Bu çerçevede, Afrikalı dostlarımızın huzurunda ve onlarla birlikte soracağımız "Neden Türkiye?" sorusunun yanıtı aslında oldukça basit. Çünkü Türkiye, sanayi altyapısı, beşeri kaynakları, jeo-stratejik konumuyla aynı zamanda kendi belirlediği hedefler doğrultusunda güçlü, dirayetli ve istikrarlı biçimde ilerleyebilen bir ülke olmasından ötürü bugün küresel ekonominin en dinamik aktörlerinden birisidir ve küresel değer zincirleri içindeki konumunu her geçen gün güçlendirmektedir. İşte bu yanıt, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki ilişkiler bakımından da büyük anlamlar taşımaktadır. Önümüzdeki süreçte, yepyeni ortaklıklar kurabilir, karşılıklı fayda temelinde pek çok ekonomik fırsatı birlikte değerlendirebiliriz. Bugünkü etkinliğimiz de bu yönde attığımız önemli bir adım olacaktır."

- "Türkiye ve Afrika kıtası arasında iki tür yakınlık bulunuyor"

Pekcan, Türkiye ve Afrika kıtası arasında iki tür yakınlık bulunduğunu dile getirerek, "Birisi coğrafi yakınlık, bu bize ekonomik ilişkilerimizi geliştirme noktasında büyük avantaj sağlıyor. Diğer yakınlığımız ise en az coğrafi yakınlık kadar önemli olan, gönül dünyamızdaki yakınlığımızdır. Özellikle gönüllerimizdeki yakınlıktan hareketle, ekonomik ortaklığımızın gelişerek ve güçlenerek devam edeceğine inanıyorum." diye konuştu.

Yorumlar (0)
25°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 03:48
Güneş 05:36
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:25
Yatsı 22:05
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 30 54
5. Altay 29 53
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23